top of page

TSSF/CMAS Uzmanlık Eğitimleri

Uzman Dalıcı:


Federasyonun eğitim dizgesinde yer alan ve uzmanlık gerektiren konuda yetkili dalış kuruluşlarınca yapılan eğitimi başarmış ve uzman dalıcı belgesi olan dalıcıdır.

İLK YARDIM UZMANLIK EĞİTİMİ:


Dalıcının, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlileri tarafından tıbbi yardım sağlanıncaya kadar ne yapacağını bilmesi hayati önem taşır. İlk Yardım uzmanlık eğitiminde su üstünde ve karada uygulanması gereken ilk yardım teknikleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız hedeflenir.


İRTİFA DALIŞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Ülkemiz yalnızca dalışa uygun denizlerimizle değil, dalışa uygun iç sularımızla da dalıcıları kendine çekmektedir. Aynı dalış bölgelerinden sıkıldıysanız bir göl ya da akarsu dalışı farklılık yaratacaktır. Öte yandan 300 metrenin üzerinde yapılacak dalışlar irtifa dalışı olarak adlandırılıyor ve bu dalış normal dalışa göre birçok farklı hesaplamaları gerektiriyor. Bu uzmanlıkla yalnızca ülkemizin iç sularında size yepyeni bir sayfa açılmayacak, aynı zamanda kendinizi teorik olarak da geliştireceksiniz. İrtifa dalışı uzmanlık eğitiminde, irtifa dalışında kullanılan ekipmanlar, eşdeğer derinlik hesaplamaları, basınç hesaplamaları, tatlı su ile tuzlu su farkları, irtifada değişen fizyolojimiz konularında yeterli bilgiye sahip olmanız hedeflenir.


BATIK DALIŞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Batıklar birçok yönü ile her dalıcının hayalini süsler. Kimi bölgelerimizde sırf dalış amacıyla gemi, uçak batırıldığını biliyorsunuz. Batıklar aynı zamanda zengin bir sualtı yaşamına da ev sahipliği yaparlar. Batık dalışı uzmanlık eğitiminde doğal ve yapay batıklar, batık dalışının tekniği, batıkta veya içine girildiğinde oluşabilecek problemler ve batık dalışında yön bulma konusuna yeterli bilgiye sahip olmanız hedeflenir.


SUALTI FOTOĞRAFÇILIĞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Sualtında görüntü almak kendine özgü güçlükler içermektedir. Zamanı ve mekanı donduran tek kare olarak fotoğraf, kısıtlı sürelerde bulunduğumuz sualtında doğru kayıt yapıldığında tür tespitleri yapabilmemize de olanak sağlamaktadır. Bir sualtı fotoğrafçısı için iyi görüntü elde edebilmek birçok bilginin bir araya gelmesine bağlıdır. Bu eğitimde sualtında fotoğraf çekmenin incelikleri, kamera çekim teknikleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız hedeflenir.


SUALTI VİDEOCULUĞU UZMANLIK EĞİTİMİ:


Sualtında başarılı video çekebilmenin ön koşulu, suyla bütünleşme derecesinde iyi bir dalıcı olmanızdan geçmektedir. Bu eğitimde sualtında video çekmenin incelikleri, kamera çekim teknikleri ve önerilerinin yanı sıra çekim sonrası işlemler ve kurgu gibi konularda yeterli bilgiye sahip olmanız hedeflenir.


ÜST DÜZEY YÜZERLİLİK UZMANLIK EĞİTİMİ:


Deneyimli bir dalıcı ile deneyimsiz bir dalıcı arasındaki en önemli fark yüzerliliktir. İyi bir yüzerlilik az hava tüketmenize, daha az yorulmanıza ve her şeyden önce dalıştan çok daha fazla zevk almanıza fayda sağlayacaktır. Üst düzey yüzerlilik eğitiminde doğru ağırlık seçiminin püf noktaları, sualtında dengenin en kolay nasıl sağlanabileceği, doğru duruş ve palet kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız hedeflenir.


MALZEME BİLGİSİ VE BAKIMI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Dalış malzemelerimiz çok pahalı. Bu kadar para ödediğimiz malzemelerin ömrünü uzatmak, her zaman yeni ve daha da önemlisi güvenli olmasını sağlamak elimizde. Bu da elbette malzememizi tanımaktan ve bakımını doğru ve düzenli yapmaktan geçiyor. Maske, palet, şnorkel, elbise, eldiven, patik, başlık, ağırlıklar, denge yeleği, regülatör gibi malzemelerimizi korozyondan nasıl koruyacağımız hakkında yeterli bilgiye sahip olunması hedeflenir.


OKSİJEN KULLANIMI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Bu eğitimimizin sonunda oksijen ve oksijen solutulması ile ilgili gerekli bilgi ve becerilerin tümünü kazanacaksınız. Yalnızca dalış sırasında karşılaştığınız durumlarda değil, normal yaşamda da oksijen solutulmasının gerekli olduğu her anda edinmiş olduğunuz bu bilgi ve beceriyi kullanabileceksiniz. Oksijen solunum ekipmanları ve oksijen uygulanması gereken durumlar hakkında yeterli bilgiye sahip olunması hedeflenir.

DERİN DALIŞ UZMANLIK EĞİTİMİ:


Artan derinlikle beraber dip yapısı, renkler, karşılaşabileceğiniz canlılar değişir. Bu eğitim sizin daha bilgili, daha güvenli ve daha rahat dalış yapmanızı sağlar. Derin dalış uzmanlık eğitiminde derin dalış yapmanın amaçları, derin dalış planlaması, derin dalışın teknikleri, riskleri ve derin dalışta güvenlik konuları hakkında yeterli bilgi sahibi olunması hedeflenir.


YÖN BULMA UZMANLIK EĞİTİMİ:


Dalıcının sualtında yönünü bulabilmesi yaşamsal önem taşır. Bu uzmanlığın sonunda kendinize güveniniz artacak, sualtında kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Yön bulma uzmanlık eğitimimiz de doğal yön bulma, pusula kullanımı, bunları bir arada kullanma, özel dalışlarda yön bulma ve yön bulma aktiviteleri gibi konularda yeterli bilgi sahibi olunması hedeflenir.


GECE DALIŞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


“Hava karardıktan sonra yapılan dalış” olarak tanımlanan gece dalışı ile normal dalışlarda karşılaşamayacağımız deneyimler yaşayacaksınız. Gece dalışı uzmanlık eğitiminde gece dalışında kullanılan ekipmanlar, gece dalışına hazırlanma, gece dalışının incelikleri ve nelere dikkat edilmesi konularında yeterli bilgi sahibi olunması hedeflenir.


NITROKS DALIŞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Sualtında güvenli olarak daha uzun süre kalmak için kullanılan nitroks ya da oksijenle zenginleştirilmiş hava dalışı uzmanlık eğitiminde nitroks ile dalış yapmanın amaçları, olası riskleri, nitroks dalışı planlanması konularında yeterli bilgi sahibi olunması hedeflenir.


ARAMA KURTARMA DALIŞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Sualtında bulunan bir objeyi, arayıp bularak yüzeye getirmek için, objenin şekli ile ağırlığının yanı sıra bulunduğu derinlik ve bölgenin dalış koşulları da büyük ölçüde önem taşır. Arama ve kurtarma dalışlarında gerekli becerilerin kazanılmasını sağlamak amacıyla verilen uzmanlık eğitiminde, dip yapısının arama kurtarma dalışlarına etkileri, arama kurtarma sırasında oluşabilecek tehlikeli durumlar karşısında ne gibi önlemler alınması gerektiği, arama kurtarma dalışı öncesi planlamada dikkat edilmesi gereken konularda yeterli bilgiye sahip olunması hedeflenir.


AKINTI DALIŞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Herhangi bir açık deniz dalış bölgesinde, yılın herhangi bir döneminde akıntı ile karşılaşmak mümkündür. Akıntılı ortamlarda dalıcılar, akıntıya direnç göstermek yerine akıntının gücünden faydalanabilmelidir. Akıntı dalışlarının planlanması ve su üstü kontrolü önemli birer güvenlik unsurudur. Bu eğitimde akıntıya neden olan çevresel ve fiziksel faktörler ile akıntı türleri, akıntı dalışında kullanılacak malzemeler, akıntı dalışının planlanması ve akıntı dalışlarında suya girme teknikleri gibi konularda yeterli bilgi sahibi olunması hedeflenir.


KOVUK DALIŞI UZMANLIK EĞİTİMİ:


Kovuk, sualtında dalıcının içine girdiğinde bile gün ışığını kaybetmediği dehlizler olarak tanımlanıyor. Normal dalışlarda göremeyeceğiniz birçok canlıyı, bu korunaklı alanlarda görebilirsiniz. Elbette kovuklara giriş ve çıkışlarda dikkat edilmesi gerekenler ayrı bir bilgi gerektiriyor. Kovuk dalışı uzmanlık eğitiminde kovuk dalışında kullanılan ekipmanlar, kovuk dalışı sırasında iletişim teknikleri, kovuk dalışının nasıl planlandığı, bu dalışın taşıdığı psikolojik etkiler ve kovuk dalışı sırasında karşılaşılacak durumlara karşı acil durum prosedürleri hakkında yeterli bilgi sahibi olunması hedeflenir.
 
TÜP DOLDURMA UZMANLIK EĞİTİMİ:


Bilgisiz biçimde tüp doldurma felaketle sonuçlanabilir. Tüp doldurma konusunda tüm bilgilerin ve dikkat edilmesi gereken hususların aktarıldığı bu eğitimde kimlerin tüp doldurabileceği, tüp doldurulacak alanların seçimi, tüp doldurma sırasında kullanılan ekipmanlar ve bunların özellikleri, kompresörler ve bunların çalışma prensipleriyle ilgili ayrıntılı bilgi, solunum havasının temizliği, filtre sistemleri, ştandro sistemi, tüpler ve bunların vanaları hakkında, tüp doldurulduktan sonra saklama ve yeniden kullanımda dikkat edilmesi gerekenler, tüp testi ve tüp kullanım bilgilerinin ne şekilde kayıt altına alınacağı hakkında yeterli bilgiye sahip olunması hedeflenir.
 

bottom of page